SSS

RENT A CAR

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Kiralama Bilgileri - Sigorta Bakım - Uzun Dönem Kiralama - Şöförlü Servis ve Transfer - Rezervasyon ve Ödeme - Diğer Bilgiler  
   
OTO KİRALAMA BİLGİLERİ - Yukarı  
1-Soru; Kaç yıllık Ehliyet gerekiyor?
Cevap; En az 2 Yıl Tecrübeye sahip, TC ve Uluslararası Ehliyeti sahibi herkez araç kiralayabilir.

2-Soru; Kiralama süreniz nasıl hesaplanıyor?
Cevap; Saat 12:00' ye kadar 1 Gün/24 saat,1Hafta/7Gün,1 Ay/30 Gün,1 yıl/360 gün olarak hesaplanıyor.

3-Soru; Araç iade gecikmesinde ek ücret nasıl hesaplanıyor?
Cevap; Ek her saat için uygulanan fiyatın 1/4 tutarında ücret uygulanıyor. 4 saati aşan gecikme 1 gün olarak hesaplanıyor.
4-Soru; Kiralık araç da unuttuğumuz eşyalara ne olur?
Cevap; Ofislerimiz de unutulan eşya kutularımız var, Ofislerimizi arayarak eşyalarınızın orda olup olmadığını öğrenebilirsiniz fakat sorumluluk almadığımızı belirtmek isteriz.
5-Soru; Kiralık araç ile ülke dışına çıkabilir miyim?
Cevap; Yetkili kurumların istedikleri belgeler var bu belgeleri temin ve teslim ettikten sonra çıkabilirsiniz.

6-Soru; Kiralık araca reklam kılıfı, süsleme, ekleme vs. gibi işlemler yapılabilir mi?
Cevap; Araçlarımıza zarar vermeden,yasalar çerçevesinde işlemler yapılabilir.

7-Soru; Kiraladığım aracı başka kişiler kullanabilirimi?
Cevap; Kiraladığınız aracı sadece siz kullanabilirsiniz. Talep edilirse ek bir ücret ödenerek ilave bir sürücü kullanımı sağlanabiliyor.
8-Soru; Araç kiralarken nelere dikkat etmeliyim?
Cevap; Gerekli kontrolleri kendiniz yapmalısınız.Kiralık aracı kendiniz teslim alıp kendiniz iade etmelisiniz.

9-Soru; Trafik cezaları, Araca alınan yakıt, otopark, otoban ve köprü geçişlerini kim öder?
Cevap; Trafik cezaları, Otoban ve köprü geçişleri, araca alınan yakıt dahil, tüm ekstralar kiracıya aittir. Kiracı adına ödenen bu ücretlere hizmet ücreti ilave edilir.

 

 

SİGORTA VE BAKIM - Yukarı  
1-Soru; Kiralık Araç Rent A Car Kaskolu mu? Kiraladığım araç ile Kaza yaparsam servis de kaldığı sürece kira parasını karşılar mı?
Cevap; Sarp 'dan kiraladığınız araç Sarp Rent A Car güvencesindedir. Sarp ofislerinden yapmış olduğunuz kiralamalarınızda sözleşme örneklerinizi mutlaka alınız. O belge aracın kiralık olduğunu, sigortasını ve yetkili kollukların isteyeceği tüm bilgileri kapsamaktadır. Aracın kiralık olduğunu belirtmenizde ve bu doğrultuda raporlar düzenlenmesinde hiç bir sakınca yoktur. Kaza yaparsanız Servis de kaldığı süreyi sigorta karşılamaz, Kaza da suçlu taraf olmadığınız sürece böyle bir ücret sizden talep edilmez. Lütfen Trafik kurallarına uyalım.
2-Soru; Sigorta limitleri ne kadar? Diğer kişilerin zararlarından kim sorumlu? Diğer kişilerden zararlarımızı nasıl alırız?
Cevap; Sigorta limitleri yasal ve poliçedeki limitler kadar teminat sağlar. Limit aşımı karşı tarafın zararlarından kiracı sorumludur. Sizi zarara uğratan diğer kişilerden talepleriniz konusunda şirketimiz size gerekli bilgi belge paylaşımını yapacaktır. Lütfen Trafik kurallarına uyalım.
3-Soru; Araçların bakımı nerde yapılıyor? Arıza olduğu zaman bizim sorumluluğumuz ne oluyor?
Cevap; Araçlarımız yetkili servislerde bakımları yapılır. Tabiki araç arızalarından kiracı sorumlu olmuyor.Kullanıcı hatasından kaynaklanan, kasıtlı kötü kullanmadan, yarış ve hız denemesi ve araca alınan yakıttan kaynaklanan arızalardan kiracı sorumlu oluyor. Trafik kurallarına lütfen uyalım.
4-Soru; Araç seyir halinde iken motor arıza ( Yağ, Su, vs. ) lambası yandı. Ne yapmalıyım?
Cevap; Aracı derhal sağa çekip motoru durdurarak Sarp ofislerine durumu bildirmelisiniz. Eğer bu şekilde yola devam ederseniz kullanıcı hatası olarak araca çok ciddi zararlar verebilirsiniz. Bu zararların sigorta ve garanti dışı işlemlere tabii olduğunu bilmenizi isteriz. Lütfen kurallara uyalım gerekli kontrolleri yerinde ve zamanında yapalım.
5-Soru; Araca alınan kötü yakıttan sorumlu olmadığımı hangi belgeler ile ispatlarım?
Cevap; Yakıtı aldığınız istasyondan yakıt fişinizi alıp muhafaza ederek.
6-Soru; Sigorta hangi durumlarda geçersiz sayılır?
Cevap; Olay yeri terk edilmesi, Alkol ve uyuşturucu ilaç etkisi altında kullanılması,Ehliyetsiz araç kullanılması, Ağır kusurlu olunması, ( kural ihlali - örneğin;kırmızı ışık ihlali sonucu oluşan kazalar ), mevcut raporların temin edilmemesi, sürücünün sözleşmede kayıtlı olmaması, kasıtlı, kasti kusurlu kazalar ( Tek taraflı kazalar - örneğin; düz yolda takla atma,uçma,kayma yada sabit nesnelere vurma vs.. gibi kazalar ) ve emniyeti su istimal halinde sigortalar geçersizdir. Trafik kurallarına lütfen uyalım.
7-Soru; Aracın seyir hali dışı ve otoparkta güvenliğini nasıl sağlamalıyım? Araç çalınırsa ne yapmalıyım?
Cevap; Aracı kapalı ve kilitli bir şekilde güvenliğini sağlamalısınız. Araç çalınması halinde Yetkili kolluk kuvvetlerinden alınan raporla birlikte Ruhsat ve Anahtarı Sarp ofislerine iade etmeniz gerekmektedir. Ruhsat ve Anahtarın iade edilmemesi Emniyeti su istimal halidir.
8-Soru; Kaza ve olaylar anında rapor almak zorunda mıyız? Karşı taraf ile anlaşmalı kaza tespit tutanağı yeterli oluyor mu?
Cevap; Yetkili kolluk kuvvetlerinden kaza raporu alınması zorunludur. Küçük hasarlı kazalarda Karşı taraf hatalı ise ve bunu kendisi kabul ediyor ise kaza tespit tutanağı bir şahit ile düzenlenebilir.

9-Soru; Kaza yaptım ne yapmalıyım?.
Cevap; Hemen Yetkili teknik personellerimize bilgi vermelisiniz. Onlar sizi sağlıklı bir şekilde yönlendirecek gerekli raporları almanız ve ihtiyaç duyduğunuz yardımlar konusunda size en hızlı hizmeti sunacaklardır. Böyle bir durumla karşılaşmamanızı temenni ediyoruz. Karşılaşmanız halinde öncelikle siz müşterilerimize bir şey olmamasını diliyoruz. Bilmelisiniz ki siz hem bizim için hem de sizi sevenler için önem teşkil ediyorsunuz. Lütfen Trafik kurallarına uyalım.

 
 
UZUN DÖNEM KİRALAMA - Yukarı  
1-Soru; Yıllık ( 12 Ay ) araç kiraladım 10 ay sonra işim bitti kiralık aracı iade edebiliyor muyum?
Cevap; Geriye kalan 2 aylık ödemeyi yaptıktan sonra isterseniz iade edebiliyorsunuz. 6 ay içerisinde ( yüksek sezon hariç ) kalan 2 aylık kiralamayı tek bir seferde kiralama yapma şartı ile kullanabiliyorsunuz.
2-Soru; Yıllık kiralama da sıfır arabamı alıyorsunuz?
Cevap; Kiralama Süresi en az 2 yıl ise talep edilen her türlü marka ve model sıfır araçlar alınabiliyor, Daha az süreler için mevcut havuzdaki araçlar üstünden teklifler veriliyor.
3-Soru; Fiyat teklini nasıl alırız?
Cevap; Web sayfamızdan şirket bilgileri ve iletişim bilgilerini tam ve eksiksiz talebinizle birlikte iletirseniz yetkili personellerimiz hızlı bir şekilde size ulaşacaklardır.
4-Soru; Şirketimize Araç kiralamanın ne yönlerden faydası olur?
Cevap; Kıssaca, Bankadaki kredi limitlerinizi kendi işleriniz de kullanırsınız, Araçların bakım ve diğer her şeyi ile uğraşmaz komple bir departman yükünü ortadan kaldırırsınız, Şirket personelinizin sahadaki risklerinin büyük bir kısmını şirketinizin üstünden atarsınız, Araç Satın aldığınız zaman vergi yönünden kullanılamayan bir çok gideri rahatlıkla kullanırsınız. Bizce en önemli getirisi olarak kiralama yapan şirket kendi işleriyle daha çok meşgul olarak diğer şirketlerden daha çabuk, kolay başarıya ulaşacaktır / ulaşmaktadır. Bu durumun maddi olgularla değeri ölçülemez düşüncesindeyiz.
5-Soru; Kiraladığımız araç kaza ya da arıza yaptı, Yerine araç veriyor musunuz?
Cevap; Evet veriyoruz. 2 iş günü içerisinde arıza yada kaza hasarı tarafımızdan giderilmez ise kiralık aracın yerine hemen tedarik bir araç veriyoruz.
6-Soru; Arıza yada Kaza sonucu tedarik araç aldık, fakat aldıktan sonra servis yetkilileri yada yetkili kolluk kuvetleri arızanın kullanıcıdan kaynaklı olduğu yada hasarlı kazada tam kusurlu olduğu raporunu verdi. tedarik aracın kullandığımız için herhangi bir ücret alıyor musunuz? Ücret ne kadar oluyor?
Cevap; Evet alıyoruz. Bu durumda Arıza yada Hasar ücretinide ödüyorsunuz. Tedarik aracın günlük ücreti liste fiyat üzerinden hesaplanıyor.Kiralama uzun dönem ise kiralık aracın aylık fiyatını 30'a bölüp 3 ile çarpıyoruz.
 
   
ŞOFÖRLÜ SERVİS VE TRANSFER - Yukarı
1-Soru; Şoförlü olarak araç nasıl kiralanıyor? Havalimanı transferi nasıl oluyor? Rehber hizmeti veriyor musunuz?
Cevap; Kiralık araç ile birlikte ilave şoför ücreti ödeyerek kiralama yapabilirsiniz. Şoför çalışma saatleri günlük 8 saat ile sınırlıdır. Kiralama süresince şoför masrafları kiracıya aittir. Havalimanı ve isteğe özel diğer bütün bölgelere transfer yapılabilir. tamamen özel bir servistir. Önceden belirlenmiş programlar çerçevesinde bu servisler yapılır. Rehber istenirse yasal çerçevede Turizm ofislerinden kokartlı rehber temin ediliyor.
 
   
REZERVASYON VE ÖDEME - Yukarı  
1-Soru; Rezervasyon ve ön depozito ödemelerini nasıl yapıyorum? Rezervasyon iptalinde herhangi bir ceza ödemesi yapılıyor mu?
Cevap Rezervasyon Toplam kiralama ücretinizin %25 ödemesi alınarak yapılıyor. Rezervasyonunuzu 48 saate kadar ceza ödemeden iptal edebilirsiniz. 48 saati geçen iptallerde %25 ceza ödüyorsunuz, ya da bir kere olmak şartı ile 6 ay süre ile erteleye biliyorsunuz.
2-Soru; Havalimanı Transferi ve Şoförlü servis talebimi nasıl yapabilirim?
Cevap; Şoför arkadaşlarımızın sağlıklı adres ve program tespitleri için en az 48 saat önce yazılı olarak rezervasyon yapmanız gerekiyor.
3-Soru; Ödemeler kiralamadan önce mi sonra mı veriliyor?
Cevap; Ödemeler kiralama başlarken depozito ile birlikte alınıyor. Dönüş tarihinde, sözleşme kapatılırken kesin hesap sonucu doğrultusunda depozito 26 gün sonra iade ediliyor.
4-Soru; Hangi para birimleri geçerli?
Cevap; TC Merkez bankasının kabul ettiği para birimleri geçerlidir.
 
   
DİĞER BİLGİLER - Yukarı  
1-Soru; Kiralarken istenilen belgeler nelerdir? Ehliyetimin yanımda olması gerekiyor mu?
Cevap; Kredi kartı, E-Devlet şifresi, Ehliyet ve vatandaşlık numarası yeterlidir. Ehliyet fotokopisi olsa dahil kabul edilmiyor. Ehliyetiniz kesinlikle yanınızda olması gerekiyor. Üzerinde vatandaşlık numarası yazan; Ehliyet ya da Kimlik beyan etmeniz gerekiyor.
2-Soru; Kredi kartı yoksa nasıl kiralama yapabilirim?
Cevap; E-Devlet bilgilerinizle kiralama yapabiliyorsunuz.
3-Soru; Kiralık Aracı Dolu depomu teslim ediyorsunuz?
Cevap; Dolu depo teslim etmiyoruz. 
4-Soru; Kilometre sınırı var mı?
Cevap; Günlük kiralama fiyatları 150 km ile sınırlıdır. Geçen her km ücreti 3.00 TL' dir. Daha uzun kiralama talepleriniz için Ofislermizden bilgi alınız.
5-Soru; Adrese tesliminiz var mı? Varsa teslimat ücreti ne kadar?
Cevap; Saat 09:00 ile 17:00 Arası adrese teslim ediyoruz. Şehir içi Tek yön teslimat ücreti 400.00 TL. Şehir dışı için ilave 100 km kadar km x 5.00 TL, 100 km den sonra her km için 4.00 TL Diğer mesafeler için ofislerimizden fiyat bilgisi talep edebilirsiniz.
6-Soru; Tek günlük/Saatlik kiralık araç veriyor musunuz?
Cevap; En az 3 günlük kiralık araç verebiliyoruz. Bir saat için araç kiralamak isteseniz dahi en az 3 gün olarak ödeme yapmanız gerekiyor.
7-Soru; 1 Hafta araç kiraladım işim çıktı 5 gün sonra iade etmek istiyorum. geri kalan 2 günlük ücreti iade ediyor musunuz?
Cevap; 2 günlük ücret iade edilmiyor, fakat 6 ay içerisinde, musait otopark durumuna göre, kalan 2 gün süreyi tek bir seferde kullanılması şartı ile yeni kira sözleşmesine ilave edilebiliyor.
8-Soru; Kiraladığım aracı akşam saat 21:00 de kiralamak istiyorum, 24 saat sonra 21:00 de mi iade edeceğim?
Cevap; Kiraladınız gün sayısı doğrultusunda, Araç kiralarken müsait her saat alabiliyorsunuz fakat iade ederken saat 12:00 geçmeyecek şekilde iade alıyoruz. Talep yoğunluğu doğrultusunda bu saatte azda olsa esneklik oluyor.

9-Soru; Kiraladığım aracı çekmişler ne yapmalıyım?
Cevap; Sarp Ofislerini arayarak yetkili personelimizden yardım isteyebilirsiniz. Personellerimiz kiralık aracı otoparktan çıkarmak konusunda yetki belgeleri ile birlikte size yardımcı olacaktır. Tüm masraflar kiracıya aittir. Lütfen Trafik kurallarına uyalım.